Nezināmi fakti par Ukrainu

Pēdējos gados par Ukrainu ir dzirdēts daudz, lielākoties, saistībā ar tās politisko skatuvi un nemieriem. Taču šoreiz no tā visa atkāpsimies un atspoguļosim faktus, kurus iespējams jūs vēl nemaz nezināt par Ukrainu un tās iedzīvotājiem un tautiešiem. Lūk, saraksts ar interesantākajiem:

1. Ukraina ir lielākā valsts Eiropā (ja mēs neieskaitām Krieviju) un 44. lielākā pasaulē;

2. Tā ir izgatavojusi smagāko sudraba monētu pasaulē, monēta tika izlaista apgrozība 2006. gadā un sastāvēja no 1000 gramiem tīra sudraba.

3. Ukrainā būvē pasaulē lielākās lidmašīnas “Antonov AN-225 Mryia”, kas var pārvadāt gaisā līdz pat 559577 mārciņām smaguma.

4. Ukrainā lielā cieņā ir hamburgeri un McDonald’s. Jā, tieši šajā valstī ir pasaulē trešais lielākais ātrās ēdināšanas restorāns McDonald’s, kurā ikdienā tiek apkalpoti divi miljoni pasūtījumu. Tas atrodas Kievā, netālu no centrālās stacijas.

5. Ukraiņi noteikti nav lielākie ceļotāji pasaulē. 77 procenti ukraiņu nekad nav bijuši ārzemēs, bet 36 procenti ukraiņu nekad nav bijuši pat ārpus sava reģiona.

6. Pasaules slavenā itāļu operas dziesma “O Sole Mio” tika sarakstīta Odesas pilsētā, Ukrainā. Tā tiek uzskatīta par neapoliešu dziesmu, kas tika sarakstīta konkursam festivāla “Piedigrotta” ietvaros 1830. gadā Neapolē, Itālijā. Dziesmu “O Sole Mi” 1898. gadā sacerēja komponists Eduardo Di Capua, kurš tobrīd atradās Odesā (mūsdienu Ukrainā).

7. Ukraiņiem pieder īsākā pilsētas galvenā iela. Kreščatuka iela Kijevā ir īsākā, taču visplatākā galvenā pilsēta iela pasaulē, ar kopējo garumu vien 1,2 kilometri.

8. Pirmā un vissenāk darbojošā augstskola Austrumeiropā arī atrodas Ukrainā. Atvērta studentiem 1576. gadā, Valsts universitāte Ostroha akadēmija ir pēctece Ostroha slāvu, grieķu un latīņu akadēmijai, pirmajai augstskolai Austrumeiropā.

9. Ukraina ir viena no lielākajiem graudu eksportētājiem pasaulē, sākot ar 2011. gadu, Ukraina ir bijusi starp pasaules 3. lielākajiem graudu eksportētajiem.

10. Ukrainā valda demogrāfiskā krīze jau kopš 1980. gada, tās augsto mirstību skaitļu un zemās dzimstības dēļ. Iedzīvotāju skaits šī iemesla dēļ sarūk par vairāk nekā 150000 cilvēkiem gadā.

11. Šajā valstī izbūvēts un darbojas pati dziļākā metro stacija pasaulē. Metro stacija Arsenaļnaja atrodas Kijevā un ar tās 105 metru dziļumu ir dziļākais metro pasaulē. Pati stacija tika uzcelta jau 1960. gadā, ļoti tuvu valsts Parlamenta ēkai. Saskaņā ar dažādiem ziņojumiem, tuneļi šīs metro stacijas tuvuma savieno māju ar metro un tika būvēti kā slepenas patversmes speciāli politiskajai elitei.

12. Ukraina ir arī Eiropas ģeogrāfiskais centrs. Tā punkts atrodas Ukrainas teritorijā netālu no Rakiva un Zakarpatia apgabaliem. Jau 1887. gadā toreizējās Austroungārija speciālisti bija noteikuši šo vidus punktu un novietojuši tajā mērniecības zīmi ar marķējumu latīņu valodā.

13. Ukraina pati pēc savas iniciatīvas atteicās būt ar trešo lielāko kodolieroču arsenālu pasaulē. Neatkarības deklarācijas brīdī Ukrainā bija vairāk nekā tūkstotis kodolgalviņu un tai piederēja trešais lielākais kodolieroču potenciāls pēc Krievijas un Amerikas. Šīs kaujas galviņas un raķetes tika nodotas Krievijai iznicināšanai. Par atbildi saņemot paprāvu naudas summu par atbruņošanos, kā arī drošības garantijas no pārējām kodolvalstīm.

14. Ukraiņi var lepoties arī ar Trembitu, kas ir garākais mūzikas instrumentu pasaulē. Tā ir ļoti gara caurule, kas vēsturiski visbiežāk tika iecienīta Hutsul tautas cilvēku starpā Karpatu kalnos.

15. Ukraiņi reti smaida publiski, smaids nav daļa no vienkārša sveiciena, tomēr pēc dabas viņi ir ļoti sirsnīgs un viesmīlīgi cilvēki, ja izdodas viņus iepazīt tuvāk.