Ukrainas uzvara Eirovīzijā

2016. gada maija mēnesī Zviedrijas galvaspilsētā Stokholmā notikušajā “Eirovīzijas dziesmu konkursā” pārliecinoši uzvarēja ukraiņu pārstāve Džamala ar izpildīto dziesmu, kuras nosaukums bija “1944”. Kopumā vēl bez Ukrainas starptautiskajā Eirovīzijas dziesmu konkursā piedalījās vēl 42 citas dalībvalstis, no kurām 26 tika izvirzītas dalībai finālā, tai skaitā ukrainiete Džamala, ko mēdz dēvēt par aizdevumu lielzemi. Starptautiskais Eirovīzijas dziesmu konkurss 2016. gadā norisinās nu jau 61. reizi (vai 41 ja neņem vērā pirmās 20). Džamalas dziesma “1944” pēc savas uzvaras raisīja neskaitāmas politiskas diskusijas, jo dziesmas stāsts ir par Krimas tatāru deportāciju 1944. gadā, ko tur īstenoja Padomju Savienības vara un Staļins. Lai arī pašā dziesmas tekstā nav minēta Krimas pussalas, kas pieder Ukrainai, nesenā okupācija un aneksija, ko īstenoja Krievija, tomēr nenoliedzami bija tas, ka dziedātājas Džamalas izvēlēšanās kā Ukrainas pārstāvi Eirovīzijas dziesmu konkursam tikai veicināja uzmanības pievēršanu pirms dieviem gadiem notikušajai aneksijai. Kā arī pievērsa uzmanību Krievijas valsts varas un iestāžu veiktajiem Krimas tatāru apspiešanas pasākumiem. Pēc Eirovīzijas uzvaras, kāds no Ukrainas parlamenta deputātiem Ukrainas centrālā radio raidījumā izteicās, ka nākamgad, kad Ukrainā tiks organizēta un notiekos Eirovīzija, šajā konkursā drīkstēs piedalīties tikai tie Krievijas izpildītāji un mākslinieki, kuri atbalstīs un sapratīs politisko nostāju, ka Krimas aneksija un līdz ar Donbasa daļas okupācija ir bijis noziegums pret ukraiņu tautu. Saskaņā ar viņa izteikumiem, Kijeva izsniegs atļauju konkursā uzstāties tikai tiem Eirovīzijas māksliniekiem, kuri atsakās atbalstīt Krievijas agresīvo politiku Krimas sakarā un kopumā nevēlas apvainot Ukrainas tautas nacionālās un patriotiskās jūtas.

Šis pats Ukrainas parlamenta deputāts arī minēja, ka Kijevā ir apstiprināts vairāku Krievijas kultūras skatuves dalībnieku, tā saucamais, melnais saraksts, ar cilvēkiem, kuri spēj radīt draudus Ukrainas nacionālajai drošībai. Šis saraksts pašu pirmo reizi tika publicēts 2015. gada vasaras beigās un ietvēra 14 personas, kā piemēram, krievu dziedātājus Grigoriju Lepsu, Oļegu Gazmanovu, Josifu Kobzonu, krievu aktierus Mihailu Bojarski, Sergeju Bezrukovu, Mihailu Porečenkovu, kā arī par neseno Krievijas pilsoni tapušais franču kino aktieris Žerārs Depardjē. Laikam ejot saraksts tika papildināts ar vēl pāris personāžiem un tajā iekļāva arī Natāliju Varleju, Dmitriju Hatarjanu, Valentīnu Talizinu un daudzus citus. Uz šo brīdi minētajā Ukrainas melnajā sarakstā ir teju 83 mākslinieki un izpildītāji no Krievijas.

Interesanti, ka tajā pat laikā 2016. gada Eirovīzijas konkursā Krievijas pārstāvis Sergejs Lazarevs ar savu izpildīto dziesmu “You Are the Only One” (tulkojumā no angļu valodas “Tu esi vienīgā”) ierindojās tika 3. vietā, lai gan konkursa bukmeikeri veica prognozes par krievu mūziķa pārliecinošu uzvaru šī gada konkursā. Pēc konkursa uz ielas uzrunātie Krievijas valsts iedzīvotāji pauda viedokli, ka konkursa balsojumu pārāk daudz ietekmēja nesenie notikumi Ukrainā.

Runājot par pašu dziesmu konkursu, tā dalībvalstu rezultātus šajā konkursā veido piecdesmit procenti žūrijas balsojuma un piecdesmit procenti konkursa tiešsaistes skatītāju balsojums. Šogad bija kāda atšķirība no iepriekšējiem gadiem, proti, laikā, kad tika nosaukti valstu kopējie vērtējumi par izpildītajām dziesmām, vispirms tika atspoguļots tieši žūrijas vērtējums, bet tikai pēc tam sekoja tiešsaistes skatītāju balsojuma rezultāti, kas tika saskaitīti kopā visām valstīm. Jau pēc žūrijas balsojuma konkursa līdere bija Austrālija, kam pa pēdām sekoja konkursa kopējā uzvarētāja Ukraina, pēc tam arī Francija, Malta un Krievija. Mūsu pašu Latvija pēc žūrijas vērtējuma ieņēma 15. vietu.